Trate.malware-site.www
Trate.malware-site.www
Trate.malware-site.www
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Trate.malware-site.www


 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Welcome Serverul Trate este online pentru connectare folositi in consola connect 89.122.11.57

 

 Cum sa scriem corect romaneste

In jos 
2 participanți
AutorMesaj
Andyu
Admin
Admin
Andyu


Posts : 319
Points : 439
Join date : 10/08/2010
Age : 28
Location : Trusesti/Botosani

Cum sa scriem corect romaneste Empty
MesajSubiect: Cum sa scriem corect romaneste   Cum sa scriem corect romaneste Icon_minitimeJoi Aug 12, 2010 10:19 pm

Unde se pune cratima in propozitii?

Cratima se foloseste doar cand vreti sa uniti un pronume de un verb. Daca puteti sa modificati propozitia in minte fara a-si pierde sensul, atunci se pune cratima:

Eu ti-am dat un mar.

In propozitia de mai sus tie (ti-) este pronumele si se leaga de verbul a da (`am dat`). Daca nu sunteti siguri ca se pune sau nu cratima, reformulati propozitia `Tie am dat un mar`, `Lui am dat un mar`

Nu se foloseste cratima in cazul verbelor `de politete` (persoana a doua plural):

Spuneti ce tema avem azi. Poftiti la masa.

Deci nu scrieti `Da-ti o privire pe manual`, corect este `Dati o privire pe manual`. In schimb, e corect `Da-ti palme!` pentru ca e legat pronumele de verbul `a da` si poti verifica prin inlocuire `Da tie palme!`

Pentru alte pronume, se aplica ce am zis mai sus, cum am spus mai sus daca puteti reformula propozitia se pune cratima:

`Cititi-va ordinele si executati!` - `cititi ale voastre ordine si executati`
`Scrieti-ne des si frumos!` - `scrieti noua des si frumos`



==

Ma-ta este prescurtare de la `mama ta` deci e scris corect.


1. Se folosesc doi de `i` la sfarsitul unor verbe, cand este la imperativ. La negativ, se foloseste doar unul:

Tu sa fii fericit! Nu fi prost!

Daca nu sunteti siguri ca se scrie cu doi de i la pozitiv, ganditi-va cum se conjuga. Daca are in radacina un i, atunci se scrie cu doi de i.

ex.
Te rog sa scrii mai frumos. - pentru ca verbul este `a scrie` (eu scriu, tu scrii, el scrie)
Te rog sa vii sa ma ajuti - pentru ca verbul este `a veni (eu vin, tu vii, el vine)
Hai sa imi spui o poveste - un singur i pentru ca `a spune` nu are un i in el.

Se aplica doar la persoana a doua, cand e vorba de cineva `tu sa scrii`, `tu sa vii`. In alte cazuri se scrie cu un singur i: `As veni in vizita`, `Cat am putut dormi!`


Voi incerca sa explic mai frumos si sa mai adaug erori des observate pe forum, sariti cu propuneri de imbunatatire.

Daca nu va lamuresc explicatiile de aici, studiati si : DEX online - Greseli frecvente in limba romana


Sus In jos
http://csstrate.nstars.org
LiKuTzU
Moderator
Moderator
LiKuTzU


Posts : 302
Points : 341
Join date : 10/08/2010
Location : Botosani

Cum sa scriem corect romaneste Empty
MesajSubiect: Re: Cum sa scriem corect romaneste   Cum sa scriem corect romaneste Icon_minitimeVin Aug 13, 2010 9:47 am

bine Andyu Smile)
Sus In jos
 
Cum sa scriem corect romaneste
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Trate.malware-site.www :: Trate.malware-site.www :: General-
Mergi direct la: